18:58

Yamaha LSX-170 czyli design i jakość w przystępnej ceniePraktycznie każdy lubi słuchać muzyki. Nie każdy jednak pragnie w tym celu reorganizować wystrój swojego mieszkania, aby móc pomieścić kosztowny sprzęt audio, nierzadko składający się z wielu elementów, takich jak dedykowany wzmacniacz/amplituner, odtwarzacz CD oraz zestaw kolumn połączonych zestawem plątających się kabli.Do niedawna rynek audio dzielił się na ortodoksyjnych audiofilów, którzy każdą zarobioną złotówkę wydawali na usprawnienie swoich systemów stereo, kosztem wymiany części lub całości instalacji, oraz takich, którzy po prostu lubią posłuchać muzyki na niezłym poziomie, ale oprócz wyśrubowanych parametrów najbardziej cenią łatwość w dostępie do muzycznych treści.

Artykuł dedykowany jest tej drugiej grupie, czyli osobom pragnącym wyposażyć swoje pomieszczenie w zgrabne i kompaktowe urządzenie audio, które oprócz walorów użytkowych posiada także wymiar designerski.

Wspólną cechą kompaktowych systemów audio jest powszechne wykorzystanie technologii bezprzewodowych takich jak bluetooth oraz WI-FI oraz redukcji okablowania w zasadzie tylko do zasilania systemu. Jest to rozwiązanie wygodne, nie wymaga „zabaw” z podłączaniem okablowania, a co najważniejsze, pozwala szybko cieszyć się nowym nabytkiem. 

Mowa tutaj o stacjonarnym głośniku bezprzewodowym firmy Yamaha LSX-170, który należy do serii Relit. Jest to największy samodzielny głośnik regałowy (model LSX-700 jest największym głośnikiem podłogowym) w ofercie Yamahy, który do tej pory wyceniany był na około 2300 zł. Od jakiegoś czasu jest na niego promocja w wysokości 799zł i w tej klasie cenowej jest ciężko znaleźć alternatywny przetwornik zapewniający podobne parametry.

System wyglądem przypomina ścięty stożek wykonany z metalowej siatki i zakończony jest srebrną, okrągłą płytką zawierającą dyskretną nazwę marki. LSX-170 jest przykładem konstrukcji omnipolarnej, czyli oferującej system dookolny generowany przez dwa niezależne głośniki.

Głośniki umieszczone są w konstrukcji horyzontalnie, głośnik średnio-nisko tonowy (średnica 9 cm) znajduje się na spodzie urządzenia, a wysokotonowy (średnica 3cm) na górze. Za reprodukcję dolnego pasma i średnicy odpowiada 9cm głośnik a za górę, również stożkowa 3cm membrana. Oba głośniki otoczone są diodami zapewniającymi ciepłe, białe światło. Dodatkowo w podstawie umieszczono kilka dodatkowych diod. Istnieje możliwość sterowania intensywnością światła. Wybór jasności podświetlenia odbywa się za pośrednictwem przycisków umieszczonych w podstawie, lub też za pomocą dołączonego pilota. Najniższe ustawienie jasności wyłącza diody znajdujące się w podstawie urządzenia. Co ciekawe, sterowanie głośnością głośnika odbywa się niezależnie od sterowania jasnością, można więc korzystać z systemu tylko jako zwykłej lampki.

Sparowanie LSX-170 z dowolnym urządzeniem wyposażonym w bluetooth jest banalnie proste. Po włączeniu bluetootha w telefonie, na liście urządzeń do sparowania pojawia się nasza Yamaha i po chwili możemy odtwarzać muzykę. Dodatkowo głośnik posiada wejście line-in (mini-Jack) umożliwiające podłączenie np. odtwarzacza mp3.

Dołączony pilot pozwala oprócz wcześniej wspomnianego sterowania jasnością, na sterowanie także włączeniem/wyłączeniem toru audio jak też głośnością. Mimo małych rozmiarów jest bardzo dopracowany i wygodny w użytkowaniu.

Do głośnika dostarczona jest aplikacja DTA Controller umożliwiająca sterowanie jasnością/głośnością, equalizerem, oraz ustawienie funkcji budzika. Tak, nasz głośnik może nas obudzić, wymaga do tego celu non stop podłączonego przez bluetooth smartfona. Aplikacja pozwala na zaprogramowanie innego utworu na każdy dzień tygodnia lub różne pory dnia z muzyki dostępnej na naszym telefonie.
 Jedyne czego mi trochę brakuje w LSX-170 to czytnik na karty pamięci i możliwość zaprogramowania systemu, aby budził nas z wykorzystaniem utworu znajdującego się na karcie pamięci.


Odsłuch
Głośnik testowany był zarówno na muzyce stratnej (Youtube) jak też na bezstratnej muzyce (format flac). Testowałem na takich wykonawcach jak Frank Sinatra („Fly me to the moon”), Mike Stern („These Times”), Carl Philipp Emanuel Bach (“Flute Concertos and Sonatas”), Joe Satriani (“Flying in a blue dream”) oraz Selah Sue (“This world”).

Bas reprezentowany przez urządzenie jest dominujący w całym paśmie, dlatego szczególnie było to widoczne w utworze „This world” Selah Sue, gdzie jest sekcja rytmiczna jest na pierwszym planie. Mimo podbarwionych niskich częstotliwości nie są one reprezentowane w sposób rozlazły, nachalny i niekontrolowany. Basu jest dużo, ale ma niezłą kontrolę i przyjemnie ociepla przekaz. Średnica (Frank Sinatra oraz CPE Bach) jest nieco wycofana, ale nie nieobecna. Dobrze słychać wokale oraz instrumenty zadowalające się tym zakresem pasma. Należy wspomnieć, że wokale są nieco nosowe. Mimo wszystko nie mam wrażenia odsłuchiwania systemu za niespełna 800zł, tylko raczej miniwieży za około 1300-1500zł. Wysokie tony również nie są na pierwszym planie, ale jak wspomniałem, urządzenie skoncentrowane jest na ociepleniu a nie wyostrzeniu przekazu. Wysokie tony mają niezłą detaliczność, nie słychać w nich „zapiaszczenia” (jedynie lekką chropowatość) co jest dobrym wynikiem. Szczególnie słychać to przy uderzaniu i wybrzmiewaniu Hi-Hatów.

Granie charakteryzuje się niezłą werwą i z pewnością spodoba się fanom rocka. Utwór „Flying in a blue dream” Joe Satrianiego płynął z należną energią i werwą, drive gitary nie był plastikowy, ale bardzo mięsisty.

Yamaha LSX-170 mimo, że nie jest konstrukcją stereo zapewnia całkiem intrygujące budowanie sceny. Nie może się oczywiście równać z klasycznym systemem stereo, nie jest jednak zwykłym głośnikiem monofonicznym.

Dodatkowo przetestowałem głośnik podczas oglądania filmu. Jako zestaw kina domowego sprawuje się całkiem nieźle dając naprawdę potężny dźwięk, który oczekiwałbym od systemu audio do oglądania filmów. Nawet w takiej konfiguracji dźwięk zapewnia detaliczność oraz przestrzeń i umiejętność przekazania dużej dawki energii.

Opisywana konstrukcja jest niewątpliwe warta swojej ceny i jeżeli poszukujesz designerskiego systemu audio, który jest uniwersalny zarówno jeżeli chodzi o typ słuchanej muzyki jak też ewentualnie zastosowanie do kina domowego, to z pewnością nie będziesz rozczarowany. 

Cena katalogowa 2300zł 

Cena aktualna 749zł


Plusy
 • Jakość dźwięku: mocno ocieplony przekaz, duża dynamika i budowanie przestrzeni
 • Design
 • Podświetlenie
 • Budzik


Minusy
 • Brak czytnika kart
 • Funkcja budzika wymaga non-stop sparowanego smartfonaDane techniczne:
 • Bluetooth: Ver. 2.1 + EDR / A2DP
 • Codec Audio: SBC, AAC, aptX®
 • Maksymalny zasięg: 10m
 • Wejścia: 3,5mm Stereo Mini Jack
 • Zastosowane przetworniki: 90-mm średnio-niskotonowy, 30-mm wysokotonowy
 • Oświetlenie: 11 diod LED
 • Wymiary (S x W x G): 271 x 290 x 271mm
 • Waga: 3.3 kg
 • Dostępne kolory: Czarny, Złoty, Brązowy 

Opracowanie: Marcin
Korekta i zdjęcia: Małgosia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

1. Dziękuję za pozostawienie komentarza.

2. Jeśli masz jakieś pytania to zawsze możesz napisać do mnie maila: mwroblewska@pro.wp.pl

Instagram #gotowanieiblogowanie @gotowanieiblogowanie