11:30

Jedna z najlepszych klawiatur bluetooth do iPada mini 4
Dziś chciałbym Wam opowiedzieć o świetnym gadżecie, który rozwija możliwości tabletu do wygodnego wprowadzania treści.

Od dość dawna interesowałem się rozbudowaniem mojego tabletu o funkcjonalną klawiaturę bluetooth, która umożliwiłaby komfortowe wprowadzanie tekstu bez potrzeby korzystania z laptopa. Zależało mi na sprawnym napisaniu maila lub komentarza w serwisach społecznościowych bez potrzeby klikania w ekran tabletu. 

Wielokrotnie spotykałem tanie klawiatury bluetooth, które co prawda umożliwiały połączenie z tabletem, występowały jednak jako kompletnie niezależne urządzenie. Klawiatury takie nie oferowały sensownego mocowania przez co były kompletnie niefunkcjonalne.

Panuje moda na dwa typy urządzeń - pierwsze działają w domenie odbiorców treści, czyli ludzi przeglądających internet, blogi, youtuba czy też wszelkiego rodzaju media natomiast drugą grupę stanowią urządzenia, które dodatkowo umożliwiają łatwe wprowadzanie dłuższych treści.

Do tej pierwszej grupy zaliczamy głównie smartfony oraz tablety. Są kompaktowe, przenośne i możemy je nazwać wspólnym terminem: mobilne. Nie stanowi problemu, aby zabrać je ze sobą do pracy, szkoły czy na wakacje. Ponadto są energooszczędne, wyposażone w ekran o dużej rozdzielczości, często zapewniając wielogodzinną pracę.

Zasadniczym ich ograniczeniem jest niski komfort pracy w sytuacji gdy chcemy tworzyć treści, gdyż głównym medium wprowadzania danych ciągle pozostaje ekran dotykowy.

Do tego typu zadań najwygodniejsze jest korzystanie z dobrodziejstw laptopów lub komputerów stacjonarnych. Pełen laptop wyposażony jest w klawiaturę oraz touchpad i pozwala na efektywniejsze niż tablet wprowadzanie danych. Wspomniany laptop oferuje komfortową pracę w domenie tworzenia treści, nie jest on jednak aż tak mobilny jak tablet. 


Pytanie, które pragnę postawić, brzmi:

„Czy jest możliwość, aby z tabletu zrobić pełnoprawnego kompana służącego do tworzenia treści?”

Odpowiedź na to pytanie jest twierdzące i nazywa się Zagg Slim Book. 
Jest to urządzenie, które w prosty sposób zamienia nasz tablet w mini laptopa. Wersja na której dokonałem testów przeznaczona jest do tabletu Apple iPad Mini4. Tablet ten jest najmniejszym urządzeniem tego typu oferowanym przez firmę Apple. Jego przekątna to 7.9 cala a rozdzielczość to 2048 na 1536 pikseli, co zapewnia komfortowe przeglądanie stron internetowych w trybie komputera.

Zagg Slim Book oferowane jest jako specjalna obudowa w którą wkładamy tablet. Następnie montowany jest do dołączonej klawiatury, która wyposażona jest w dedykowane bolce, które wchodzą w odpowiednie otwory obudowy tabletu. 
Dodatkowo klawiatura wyposażona jest w silny magnes gwarantujący stabilne połączenie z górną częścią obudowy. Połączenie jest tak silne i dobrze spasowane, że nawet poderwanie tabletu za ekran nie powoduje rozłączenia z klawiaturą. Obudowa wykonana jest z twardego plastiku, który określił bym jako bardzo solidny. Taki mini laptop jest bardzo stabilny zarówno na płaskim podłożu jak też trzymany na kolanach. Sugeruje to, że producenci bardzo dobrze wyważyli środek ciężkości. Od spodu klawiatury naniesiono dwa gumowe paski antypoślizgowe, które zdają egzamin. Od wierzchniej strony klawiatury znajdują się dwa mniejsze paseczki (gumowe odbojniki) chroniące ekran klawiatury od bezpośredniego kontaktu z ekranem tabletu. To rozwiązanie faktycznie działa, gdyż nie zauważyłem żadnych śladów klawiszy na ekranie. Case ma wycięcia na przyciski głośniej/ciszej, włączenie/wyłączenie oraz gniazda słuchawkowego mini-jack. Oczywiście wspomniane wycięcia występują także w miejscu występowania głośników, oraz wejścia zasilania lighting.

Klawiatura łączy się z tabletem przez bluetooth, połączenie jest proste i nie nastręcza problemów. Bezpośrednio po sparowaniu, jesteśmy w stanie pisać na przykład maile z użyciem klawiatury.

Zagg Slim Book ma bardzo wygodne klawisze typu wyspowego. Mają miękki, lekki klik i nie miałem problemów z ich opanowaniem. Jestem wręcz zachwycony kulturą pracy, gdyż wydaje mi się na co najmniej takim poziomie jak ta występująca w MacBookach Air. Klawiatura podczas pisania nie ugina się zachowując sztywność. Jest wyposażona w dedykowane klawisze wspomagające pracę z tabletem. Jednym z nich jest klawisz umożliwiający zminimalizowanie aktualnie używanej aplikacji i powrót do pulpitu, klawisz odpowiedzialny za natychmiastowe zablokowanie ekranu, oraz klawisze do regulacji głośności wbudowanych głośników. Niewątpliwie jest to funkcjonalne. 
Dodatkowym atutem przemawiającym na korzyść klawiatury od firmy Zagg jest podświetlenie klawiszy. Mamy możliwość ustawienia jasności podświetlenia jak też koloru. Jest to niewątpliwie funkcjonalne (bez problemu można pisać przy słabym, lub też wręcz zerowym oświetleniu), jak też dobrać swój ulubiony kolor.

Klawiatura posiada wejście mini USB służące do jej ładowania. Producent deklaruje, że czas pracy na jednym ładowaniu jest równy aż 2 lata. Niestety wejście mini USB nie pozwala na podłączenie jakiegokolwiek pendriva lub dysku USB i korzystanie z niego jako dodatkowej pamięci.Czy więc tablet oraz dodatkowa klawiatura może zastąpić pełnoprawny komputer? Odpowiedź na to pytanie jest jak zwykle złożona. Jeżeli potrzebujesz urządzenia do komfortowego wprowadzania tekstu, pisania maili oraz chcesz aby Twój sprzęt był naprawdę mobilny – to tak, to jest urządzenie dla Ciebie. Jeżeli natomiast zajmujesz się profesjonalnie grafiką, składasz pliki, to umówmy się, potrzebujesz profesjonalnego rozwiązania w postaci wydajnego laptopa lub komputera stacjonarnego i żadne pośrednie urządzenie tego nie zmieni.


Wydaje mi się, że mimo wszystko, większość użytkowników stanowi właśnie tą pierwszą grupę, dla których komputer nie jest sposobem na życie a jedynie pewnym medium zapewniającym nowoczesną komunikację, dodatkowo medium z którym się często podróżuje. Ta grupa na pewno będzie bardzo zadowolona i doceni wpływ „transformacji”.
Plusy
  • Komfortowe wprowadzanie treści
  • Idealnie spasowana obudowa Podświetlenie klawiatury
  • Funkcja podstawki do oglądania filmów
  • Długi czas pracy na jednym ładowaniu (około 2 lat)

Minusy
  • Wysoka cena ($119,99)
  • Brak możliwości wykorzystania wejścia mini USB w celu podłączenia pendriva


Opracowanie: Marcin
Korekta i zdjęcia: Małgosia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

1. Dziękuję za pozostawienie komentarza.

2. Jeśli masz jakieś pytania to zawsze możesz napisać do mnie maila: mwroblewska@pro.wp.pl

Instagram #gotowanieiblogowanie @gotowanieiblogowanie