10:00

Chleb jasny mieszany z pestkami moreli

 
Kolejny pyszny chlebek. Ten najbardziej przypomina mi typowe białe pieczywo. Jest jednak bardzo aromatyczny, dzięki mące orkiszowej i nie taki "nadmuchany" :) Pestki moreli, mimo iż gorzkie, są źródłem wielu minerałów a szczególnie magnezu. Istnieje również teoria, że codzienne spożywanie pestek moreli może zapobiec występowaniu nowotworów.Składniki:
  • 300g mąki orkiszowej jasnej typ 630
  • 200g mąki chlebowej typ 750
  • 7g suchych drożdży
  • 50g płatków (ja mam mieszankę owsianych, orkiszowych i gryczanych)
  • 2 łyżki gorzkich pestek moreli od Piątnicy
  • 450ml wody
  • pół łyżeczki soli

Mąkę mieszamy z suchymi drożdżami, pestkami, solą i płatkami. Na małych obrotach miksera (ja używam końcówki motylkowej a czasem haku w zależności co jest pod ręką) bardzo powoli dodajemy wodę – tak, by ciasto nadal pozostało gęste. Jeśli wodę dodamy za szybko, ciasto będzie bardzo lejące i pozostaje nam tylko dosypywanie mąki. Gdy dodamy całą wodę miksujemy jeszcze ciasto około 5 minut by nabrało sprężystości. Nie wyjdzie mam gęste ciasto "kulka", może być trochę lejące ale gęsta co najmniej jak budyń. Przykrywamy miskę i zostawiamy ciasto na 15 minut. Formę keksówkę wykładamy papierem do pieczenia, możemy wysypać do niej ziarna i wlewamy ciasto chlebowe. Przykrywamy i zostawiamy na 40minut.


Piekarnik nagrzewamy do 200*C, ciasto chlebowe smarujemy wodą i wstawiamy do gorącego piekarnika. Chleb pieczemy 45 minut, ciepły wyciągamy z piekarnika i od razu z formy. Nie zdejmujemy papieru aż do momentu, gdy chleb nie wystygnie. Smarujemy powierzchnię wodą i zostawiamy do ostudzenia.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

1. Dziękuję za pozostawienie komentarza.

2. Jeśli masz jakieś pytania to zawsze możesz napisać do mnie maila: mwroblewska@pro.wp.pl

Instagram #gotowanieiblogowanie @gotowanieiblogowanie